Vlag Europese Unie

Op de vergadering van de bevoegde autoriteiten voor REACH en (Classification, Labelling and Packaging) van 27 en 28 januari 2026 presenteerde ECHA een lijst met 115 als (Persistent, Bioaccumulerend, Toxisch) en/of (zeer Persistent, zeer Bioaccumulerend) en/of hormoonverstorend (ED) geclassificeerde stoffen. Het voorstel is om deze stoffen met hun classificaties zonder overgangsperiode toe te voegen aan de CLP-wetgeving.

Welke stoffen staan op de lijst?

  • stoffen uit de REACH-kandidatenlijst met zeer zorgwekkende stoffen
  • werkzame stoffen in biociden
  • werkzame stoffen in gewasbeschermingsmiddelen.

Met de recente aanpassing van de (Classification, Labelling and Packaging)-wetgeving zijn de eigenschappen (Persistent, Bioaccumulerend, Toxisch) (persistent, bioaccumulerend en toxisch), (zeer Persistent, zeer Bioaccumulerend) (zeer persistent en zeer bioaccumulatief) en ED (hormoonverstorend) gevaarsklassen geworden. Van de stoffen op de lijst was al vastgesteld dat ze deze eigenschappen bezaten. Nu worden de nieuwe gevaarsklassen onder de CLP-wetgeving aan deze stoffen gekoppeld. Dit betekent dat ze aan Bijlage VI van de CLP-verordening worden toegevoegd.

Geen overgangsperiode

Wanneer een stof voor het eerst wordt geclassificeerd, geldt normaliter een overgangsperiode van 18 maanden voor de toevoeging aan Bijlage VI van de CLP-verordening. Volgens het huidige voorstel zijn de gevaarseigenschappen van de stoffen al eerder vastgesteld. Voor de toevoeging van deze 115 stoffen aan de CLP-wetgeving geldt geen overgangsperiode. Verschillende industriepartijen tekenden bezwaar aan tegen het overslaan van de overgangsperiode.